20.yy da Amerika’da büyük yapım şirketlerinin kurulması

  0
  105
  arama reklamı

  Amerikan sinemasının altın çağında dokuz büyük stüdyoyu oluşturacak şirketten ilki Hollywood’da kurulan Paramount’du. Daha önce Jesse Lasky, “Feature Play Company” adıyla bir şirket kurmuştu. Lasky, bu şirketi 1913 yılında avukatı Samuel Goldwyn ve Cecil B.de Mille, adında yeteneği pek olmayan bir aktörle kurdu. İlk yapımları “The Sguaw Man” adında bir western olacaktı. Filmin konusu Wyoming’de geçiyordu. Çekimler Arizona Flagstaff’da yapılacaktı. Ne var ki filmin yönetmeni De Mille, Flagstaff’ı hiç beğenmedi. Hava çok kötü olduğu için Hollywood’a geldi. De Mille, büyük bir depo kiralayıp burada filmi çekmeye koyuldu.

  Hollywood

  Hollywood’da daha önce de film çekildiği olmuştu ama Mille’nin deposu burada kurulan ilk stüdyo olarak adlandırılabilir. Ancak gerçek anlamda ilk stüdyo 1915’te Universal tarafından kuruldu. Kısa sürede diğerleri, United Artist, Warner Brothers, Colombia 1920’lerin sonunda MGM ile RKO ve birkaç yıl sonra da 20th Century Fox gibi stüdyolar kuruldu.

  Griffith, Ince ve Mack Sennett, o dönem sinemasının üç büyük yapımcısının (Aitken, Adam Kessel ve Charles Bauman) denetimindeki üç ayrı şirket adına tek bir şirket kurdu. Bu yeni şirket, 1915–1917 yılları arasında 400 film çekti ve ABD ile İngiltere’de 4500’den fazla sinema salonunu denetler duruma geldi.

  Bu hızlı yükselişe rağmen, 1917’de Griffth’in “Hoşgörüsüzlük” adlı filminin uğradığı ticari başarısızlığın ardından dağıldı. Muazzam bir servete mal olan bu film, çekildiği dönemde vasat kabul edildi, ancak bugün sessiz sinema sanatının en büyük eserlerinden ve sinemanın başyapıtlarından biri sayılıyor. Bu üç şirketin oluşturduğu birliğin yaşamı kısa sürdü ama yeni boyutlarla (dramatik etkiler, gerilim, sanatsal araştırma, düşünce) zenginleştirdiği Amerikan sinemasına yaptığı katkı, ona saygın bir yer kazandırdı.

  Mack Sennett, komedinin büyük ustalarını keşfetti: “Şaşı” filmiyle Ben Turpin; “Şişko” filmiyle Fatty; “Hiç Gülmeyen Adam” lakabını kazanan “Denizci”, “General” ve özellikle başyapıtı olan “Konukseverliğimiz” filmleriyle bugün hâlâ güldüren Buster Keaton; Harold Lloyd, Harry Langton, herkesin sevgisini kazanan, tüm dünyanın Şarlo diye tanıdığı, yavaş yavaş ünlü Max Linder’in yerini alan büyük komedi ustası Charlie Chaplin gibi.

  Chaplin, kişiliğini bir dizi önemli ve unutulmaz kısa metrajlı filmle kabul ettirdi. Bir Köpeğin Hayatı, Şarlo Asker, Kırda Aşk, Şarlo Hacı ve hepsinden önemlisi en eğlenceli, en etkileyici filmlerinden biri olan Yumurcak örnek olarak verilebilir. Savaş sırasında Fransız sineması geriledi. Pathe, fabrikasını rakip firma Kodak’a sattı ve üreticilerin çoğu yabancı film ithal etme zorunluluğuna boyun eğdi. Ancak “Germaine Dulac”ın 1917’de Stasya Napierskaya’yla çevirdiği Acımasız Güzel Kadın, “Jeanne Marken”le çevirdiği Gerçek Servet (ya da Gizemli Geo) gibi bu yıllarda çekilen bazı filmleri hatırlatmakta fayda var.

  Kaynak :Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modülden alıntı yapılmıştır

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz