Alien: Covenant film analizi ve incelemesi

  0
  116
  arama reklamı

  Alien: Covenant , 2012 Prometheus filminin devamıdır ve keşfedilmemiş bir cenneti sömürmek için yola çıkan Covenant gemisinin ekibini takip eder.

  Elbette işler göründüğü gibi değil ve en korkunç durumlarda en kısa sürede yaşamları için savaşıyorlar.

  Film, harika tüyler ürpertici Michael Fassbender gibi birkaç tanınmış yüze sahip yeni bir oyuncu kadrosunu tanıtıyor. Farklı bir tonda yeni bir konuya dokunurken, film tanıdık Alien havasına ve ona bağlı DNA’ya sahip.

  Yönetmen Ridley Scott’un Sigourney Weaver’ın canlandırdığı kahraman Ripley’i canlandırdığı kabus vizyonuyla 1979’da yeniden başlayan kanonda korkunç, içten ve değerli yeni bir giriş. Covenant ayrıca Katherine Waterston tarafından canlandırılan güçlü bir kadın aday olan Daniels’a sahiptir.

  Yabancı: Antlaşma

  Uygun bilim kurgu filmleri olan Alien filmleri her zaman bilimsel ve matematiksel kavramlarla doludur. Burada, önceki filmlerde de mevcut olan temaları yansıtan Alien: Covenant’ta karşılaşılanlardan bazılarına dalacağız.

  Her zamanki gibi, “sadece eğlence için” yüksek seviyeli bir analiz, matematiği yapmak için büyük varsayımlar ve basitleştirmeler yapmalı, bu nedenle uyarılmalısınız!

  Bu bardak tutacak mı?

  Film karakterleri genellikle aralarında bir miktar cam bölme ve bazı korkunç canavarlıklar bulunan durumlarda kendilerini bulur gibi görünmektedir ( Jurassic Park’ı hatırlıyor musunuz?).

  Mutabakat hayal kırıklığına uğratmaz. Aslında, cam hemen hemen her sahnede önemli bir rol oynar (uyuyan bölmelerden arazi sahibine).

  Unutulmaz bir sahnede, mürettebat gezegenden boşaltılırken, bir uzaylı uzay aracının camından havaya uçarken çatlamaya çalışıyor.

  (TWENTIETH CENTURY FOX)

  O camın uzaylıdan içeri girmesini engellemek için ne kadar zor olacağı konusunda bazı zarf arkası hesaplamaları yapabiliriz. Cam basınç dereceleri üzerinde çalışacağız – dayanacakları derecedeki basınçları.

  Diyelim ki uzaylının başı (bu klibin ana vuruş koçu) 100kg ağırlığında. Ne kadar hızlı hareket ettiğini tahmin edebiliriz. Klip saniyede 25 karede oynatılır ve kafa o bir kare aralığında yaklaşık 0,5 metre hareket ediyor gibi görünür.

  (TWENTIETH CENTURY FOX)

  Hız = mesafe / zaman

  = 0.5m / (1s / 25)

  = 0.5m / 0.04s

  = 12,5m / s

  Bu bize çarpma hızını verir. Bunu kütle ile çarparak bir momentum değerine dönüştürebiliriz.

  Momentum = kütle × hız

  = 100 kg x 12,5 m / s

  = 1,250kgm / s

  Ayrıca kafanın durması için gereken zamana da ihtiyacımız var. 0.001 saniyede, topa vuran beysbol sopasına benzer olduğunu tahmin edebiliriz . Şimdi çarpma kuvveti ve bunun sonucunda da uzaylıların cam üzerine uyguladığı baskıyı çözmek için ihtiyacımız olan her şeye sahibiz.

  Darbe kuvveti = momentum / zaman aralığında değişiklik

  = 1,250kgm / s / 0,001s

  = 1,250,000kgm / s 2

  Bir kuvveti bir baskıya dönüştürmek için, kuvvete uygulanan alana ihtiyaç duyarız. Görünüşe göre uzaylı kafasının sadece ucu, belki 10 cm x 10 cm alan veya 0.01 m 2 .

  Basınç = kuvvet / alan

  = 1,250,000kgm / sn 2 / 0.01 M 2

  = 125,000,000kg / ms 2

  = 125.000.000 Pascals (P)

  İnç kare başına 1 pound-kuvvet (PSI), 6.894.76 Pascals ile aynı olduğundan,

  Basınç = 18,130 PSI

  Sert temperli camın 10.000 ila 24.000 PSI aralığında bir yerde kırıldığı biliniyor , bu yüzden eğer camdan içeri girmeye çalışan büyük bir kızgın uzaylı varsa, mürettebata dokunabilir ve gider gibi gözüküyor.

  Filmde gösterildiği gibi, camların tümü, özellikle uzay aracının içinde bir saldırıya dayanacak şekilde eşit şekilde yaratılmamıştır.

  Mürettebatım beni deli ediyor

  Eğer mürettebat arkadaşlarınızla yıllarını geçirecekseniz, sadece gemide değil, kurduğunuz yeni kolonide, onlarla devam etmek istersiniz.

  Lütfen gel benimle oyna Walter (Michael Fassbender). 20 century fox

  Alien: Covenant’ta, sosyal dinamiklerden çok daha acil hayatta kalma sorunları var, ancak Mars’a uzay yolculuğu gibi gerçek yaşam senaryoları için bu büyük bir zorluk.

  Farklı boyut grupları için kişilik çatışması olasılığını inceleyebiliriz.

  Diyelim ki, herhangi biri ile büyük bir kişilik çatışması yaşayan birisinin% 5 şansı var.

  Sadece ikiniz varsa, hiçbirinizin birbirinizden nefret etme olasılığı şudur:

  Uyum olasılığı = onları sevme şansı × seni sevme şansı

  = (1 – onlardan nefret etme şansı) × ((1 – onlardan nefret etme şansı)

  = (1 – 0.05) × (1 – 0.05)

  = 0.9025 veya% 90.25

  Ne mutlu bir genişletilmiş aile. 20 century fox

  Bu kötü ihtimal değil. Ama ya 20 kişiniz varsa? Sonra:

  Uyum olasılığı = diğer 19 kişiyi beğenme şansı × 2. kişinin diğer 19 kişiyi sevme şansı ×… 20. kişinin diğer 19 kişiyi sevme şansı

  = (birisinin diğer 19 kişiyi beğenme şansı) 20

  = (0,95 19 ) 20

  = 0.3774 20

  = 3.4 × 10-9

  Bu 0,00000034% şans!

  RAKAMLARLA UYUMSUZLUK (MİCHAEL MİLFORD)

  Yani, bu bireysel özelliklere sahip rastgele 20 kişiden oluşan herhangi bir grubu kapın ve orada önemli bir çatışma potansiyeli olmaması için küçük bir şans var.

  Bu yüzden Mars’ta yapılacak görevler için çok fazla psikolojik profil var .

  İşler çok çabuk elden çıkabilir. 20 century fox

  Bu hazımsızlık değil

  Tüm zamanların en ikonik film sahnelerinden biri, 1979’daki Alien’dekizavallı John Hurt’un karakterinden Kane’in genç uzaylı göğsüne patlama patlaması olmak zorunda.

  Mutabakat’ta birkaç tane daha yabancı yaşam formu insanlardan fırlıyor ve göğüs tek seçenek olarak görünmüyor.

  Göğüs kafemiz inanılmaz derecede güçlü: bu yüzden mi vücudun diğer bölgelerini çıkmak için seçtiler? Göğüs uzaktan bile uygulanabilir mi?

  (TWENTIETH CENTURY FOX)

  İki olasılığı inceleyebiliriz: kaba bir kuvvet, dışarı çıkma tekniğinden yararlanın ya da dışarıya çıkacak daha zarif bir kesim. Kalp ameliyatı, şempanzeler ve bokstan bilime dayanacağız.

  Yumruk at. 123rf.com/Yuriy Klochan / Marcel Schauer / Ostill , Yazar sağladı

  Güç testere yaklaşımı

  Eğer yabancı keskin dişlerini kullanabiliyorsa, patlamadan önce göğüs kafesinden kısmen yolunu kesebilir.

  İşlem genellikle birkaç saniye sürer. Bunun bir kısmı, kan sıçramasını açıklayabilecek yabancı ön kesme olabilir.

  Bir tipik göğüs kemiği testere 250 vatlık bir tepe güç çıkışı olabilir. En yüksek güçte çalışan bir insan bisikletçi, çok kısa bir süre boyunca 1.400 watt’tan fazla olabilir .

  Ama yabancı, bizden çok daha kötü bir hayvan. Şempanzeler, ağırlık başına bir insandan yaklaşık iki kat daha güçlüdür ve uzaylının tekrar iki kat daha güçlü olabileceğini söyleyebiliriz. Genç uzaylı 5kg ağırlığında olduğunu varsayalım.

  Chestburster tepe güç çıkışı = insan gücü çıkışı × uzaylı geliştirme faktörü × göğüs ağırlığı / insan ağırlığı

  = 1.400W × 4 × 5kg / 80kg

  = 350W

  Öyleyse, göğüs kafesi bir kalp cerrahının testere ile yaptığı yolu kesmek için inanılmaz gücünü etkili bir şekilde uygulayabiliyorsa, bu yaklaşım uygulanabilir.

  Çıkış yolunu kapat

  Bu, büyük bir kör bir nesneyi göğüs kafesi içinden geçirmenin kaba kuvvetini gerektirir.

  Bir boksörün boks kuvvetiyle karşılaştırabiliriz . 3.300 Newton’luk bir darbe kuvveti ile hızlı bir darbe, ortalama bir kişinin kaburgasını kırma şansının% 25’idir. Olimpiyat boksörlerine ait bir çalışma, yaklaşık 4.700 Newtonluk bir zirve kuvveti buldu.

  Göğüs patlamaları bu kadar kuvvet uygulayabilir mi? Göğüs patlamalarının vücut ağırlığına göre insandan 4 kat daha etkili olduğunu varsayalım; daha sonra 4.700 × 4 × 5kg / 80kg = 1.175 Newton’luk bir tepe darbe kuvveti uygulama yeteneğine sahip olabilir.

  Bu kuvvetin tek seferde göğüs kafesini açması pek olası değildir, bu nedenle tekrarlanan denemeler gerekli olabilir. Bu, uzaylıların neden ev sahibinden bir görünüm elde etmenin başka yollarını bulduğunu açıklayabilir.

  sonuç

  Alien: Covenant, Alien franchise’ındaki diğer filmlerden farklı bir not alıyor. Prometheus çizgileri boyunca, nereden geldiğimiz, bizi neyin insan yapan ve neyin olmadığı gibi daha felsefi konuları araştırıyor.

  Muhteşem görseller ve müzikle desteklenmiş, birçok aksiyon sahnesi barındırıyor (bazıları diğerlerinden daha gerçekçi) ama çekirdeğinde hala bizi inanılmaz ama korkutucu bir gelecekte bırakan korkunç bir film.

  Bilim tarafında, Covenant şimdiye kadar dizide sunulan bilim kurgu kavramları üzerinde büyüleyici yeni katlamalar sunuyor. Bol miktarda Hollywood eğlencesine izin vererek, filmin bizi korkunç bir şekilde yeni bilimsel kavramlara maruz bırakarak iyi bir iş çıkardığını düşünüyoruz.

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz