Andrey Tarkovski kimdir ?

  0
  161
  Andrei Tarkovsky
  arama reklamı

  ________________________________________
  Andrey Tarkovski, 4 Nisan 1932 tarihinde Beyaz Rusya’ya bağlı İvanono’da dünyaya geldi. Babası Şair Arseni Tarkovski, annesi aktris Maria Ivanovna’dır. VGIK’da sinema eğitimi almadan önce 1951-1954 yılları arasında Moskova Doğu Dilleri Enstitüsü’nde Arapça eğitimi aldı.
  İlk yapımı Ivan’s Childhood’u 1962 yılında çekti. Filmin konusu Vladimir Bogomolov’un kısa bir savaş hikâyesinden alınmıştı. Sovyet yönetiminin filmi desteklememesinden dolayı kısa süre gösterimde kalan film, yurt dışında ilgiyle karşılandı. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ve San Francisco Film Festivali’nde Golden Gate ödüllerini aldı. Bunun üzerine yeniden gösterime girdi.
  1969 yılında çektiği ikinci filmi Andrey Rublev, 1971 yılına kadar Sovyetler’de yasaklı olarak kaldı. Stanislav Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan Solaris’i ise 1972 yılında çekti. Birçok eleştirmen bu filmi, Stanley Kubrick’in 1968 yılında cektiği 2001: Space Odyssey filmine bir cevap olarak yapıldığı yorumunu yaptı

  ________________________________________
  1975 yılında The Mirror filmini yapan Tarkovski, dünya sinemasina estetik bir başyapıt sunmuş oldu. Sinema tarihinin unutulmaz filmlerinden biri olan The Mirror dünyanın birçok festivalinde önemli ödüller aldı.
  Tarkovski’nin sinema anlayışı, Sovyet yöneticilerinin hoşuna gidecek türden değildi. Ancak yönetmenin uluslararası başarılar kazanmasından ve bu sayede Sovyet sinemasının Hollywood sinemasıyla karşılaştırılmasından oldukça hoşnuttular. Bu yüzden Tarkovski’nin 1979 yılında çektiği Stalker filmi için, Hollywood Sinemasının yaptığı her şeyin Sovyet sinemasında da yapıldığini göstermek amacıyla büyük bir bütçe ayrıldı. Ancak filmin çekimleri tamamlandıktan sonra yaşanan bir laboratuvar kazasında filmin negatiflerinin zarar gördüğü ortaya çıktı. Bunun üzerine Tarkovski, çok düşük bir bütçe ile filmi tekrar çekmek zorunda kaldı.
  Sovyet iktidarıyla her zaman sorunlar yaşayan Tarkovski, belli bir dengeyle Sovyet film stüdyosu Mosfilm bünyesinde filmler yapmayı sürdürdü.

  Andrei Tarkovsky

  1983 yılında devlet izniyle İtalya’da Nostalgia isimli bir belgesel çekti. Bu filmde İtalya’da seyahat eden bir Rus şairin hikâyesini anlattı. Kalma süresi Sovyetler tarafından uzatılmayınca irtica talebinde bulunmak zorunda kaldı.
  Son filmi The Sacrifice’yi 1985 yılında İsveç’te çekti. Çektiği son iki çalışmasıyla da Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı.
  1986 yılında 20.yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri olan Tarkovski, Paris’te hayata veda etti.
  27 yıllık yönetmenlik kariyerinde sadece 7 film çekmesine rağmen
  bu filmlerin her biri sinema tarihine benzersiz izler biraktı. Filmlerinde her zaman 4 temel element olan hava, su, ates ve toprağı vurgulayan yönetmen, hayvanları özellikle de köpekleri filmlerinde çokça kullandı. rusya külütürüne dayanan tarkowski sinemada düş gücünün sınırlarını genişletti.Hiçbir zaman doğrudan bir politik göndermenin olduğu filmler yapmayıp genelde metafizik görsellikler sundu
  Andrei Tarkovsky


  Not: Dünya yönetmenlerinden sinema dersleri kitabından alıntı yapılmıştır.

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz