BY BY GERMANY (ELVEDA ALMANYA): FİLM ELEŞTİRİSİ VE ANALİZİ

  0
  189
  elveda almanya filmi
  arama reklamı

                                              GİRİŞ

  bye bye germany filmi hitlerin Yahudilere yaptığı soykırım dönemini anlatmaktadır. O dönemde hayatta kalmış bir grup Yahudi’nin para biriktirip Amerika ya gitme hayallerini konu alır. Filmi tarihsel ve ideolojik bakış açısından eleştireceğim ve yorumlayacağım

  10 Şubat 2017 Tarihinde Almanya’da gösterime girmiştir. Yönetmenliğini Sam garbarski yapmıştır. Başrollü Moritz Bleibtru üstlenmektedir. Toplamda 102 dakikadır.

                                 ELEŞTİRİ VE ÇÖZÜMLEME

  Film berman’ın karakoldaki sahnesiyle başlar. Dikkat çeken noktalardan biri polis memurunun arkasında duran ve masada bulunan Amerikan bayrağıdır. Olaylar Almanya’da geçmektedir. Almanya’nın Amerikan egemenliği altında olduğu anlaşılmaktadır. Amerikalı Wilson’un Almanya üzerindeki etlisi bilhassa gösterilmiştir. Amerikan emperyalizmi açık ve net bir şekilde ortadadır. Hitlerin Almanya’sı dağılmış bir konumdadır.

  elveda almanya filmi

  Film devam eder artık soykırım bitmiştir. İnsanlar büyük bir kayıp vermiş ve toparlanmaya yeniden ayaklanmaya çalışmaktadırlar. Her şey yıkılmış binalar yerle bir olmuş şekildedir. Savaşın ne kadar acımasız olduğu bu sahnelerden de anlaşılmaktadır. İlerleyen sahnelerde berman’ın sinema salonunda film izlediğini görürüz. İzledikleri film soykırımı konu alan bir filmdir. Dönemin almayasında da sinemayı propaganda aracı olarak kullandıkları söylenebilir. Berman Amerika ya gitme hayali olan bir adamdır para biriktirmek için ekibini kurar ve çalışamaya başlarlar. Ne kadar dram filmi olsa da yönetmen her sahneye ince espriler sıkıştırmış ve güldürü öğelerini bol bol kullanmıştır. Film izleyiciyi sıkmadan profesyonel bir oyunculuk sergileyerek izleyicilerin dikkatini korumaktadır. Berman sorgu için karakola gelir baştan sona yaşadıklarını anlatır .Bu sahneden sonra geçmişe flashback yaparak ilerler.

  elveda almanya filmi

  Konusu itibariyle olgun izleyici kitlesine hitap eden bir filmdir. Askeri politik siyasi öğelere çok fazla yer verilmiştir. Hikâye hem Naziler hem de Yahudiler yanında eşit bir şekilde duruyormuş gibi görünse de daha çok Yahudiler yani ezilenlerin yanındadır. Führer milyonlarca insanı sırf Yahudi diye gözünü kırpmadan öldürmüştür. Bu hiçbir insanlık davranışına sığmayacak bir durumdur. Halbuki dil, din, ırk gözetmeksizin barış içinde yaşamak dururken.

  elveda almanya filmi

  Film alman halkına hitlerin yapmış olduğu yanlışı yüzüne vurmaktadır. Her ne kadar olaylar yavaş gelişse de   film o dönemin yaşam biçimini hissettirmektedir. Gerek kostümler kıyafetler dekorlar mekanlar yerleşim yerleri kusursuz bir şekilde gösterilmiştir. Bermanın sorgu sahnelerinde kadın memur hep bir şüpheci yaklaşımla yaklaşmaktadır. İzleyicilerin kafasında da bu duygu yerleştirilmiştir. Fakat filmin sonunda bermanın hikayelerinin doğru olduğu ortaya çıkar.

  elveda almanya filmi

  Filmin sonunda berman ve ekibi parıl parıl parıldayan bir tane arabayı demir çubuklarla parçalarlar ama hiçbir konuşma diyalog geçmez aslında bu araba filmin en başındaki sahnede geçmiştir. Berman o sahnede eski bir düşman olduğunu söylemişti. Yönetmen tekrar dile getirmeyi gerekli bulmamış olmalı.

  elveda almanya filmi

  Genel itibariyle filmin müziklerde filme yakışır bir biçimde tasarlanmıştır. Film bu kadar kusursuz ve kaliteli olmasına rağmen gereken ilgiyi görmemiş. Hollywood yapımları kadar sözü edilmemiştir. İsmi duyulmamış izlenmesi gereken bir yapıttır. Bu durum filmin pazarlamasının iyi yapılamamasından kaynaklanıyor. Pazarlamacılar günümüzün yeni medya araçlarından olan internet ve sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanmış olsa idiler belki de film hakkettiği değeri alabilirdi.

  buraya tıklayarak  casuslar köprüsü film eleştiri ve analizimizi okuyabilirsiniz.

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz