David Wark Griffith

  0
  242
  David Wark Griffith
  arama reklamı

  1875 tarihinde Kentucky’de doğdu. Amerikan iç savaşında Güneylilerin tarafında yarbay rütbesiyle savaşan bir babanın oğlu olarak idealist bir ortamda büyüdü. Savaş sonunda ailesi fakir düşünce farklı farklı  işlerde çalıştı. Çalıştığı işler sanatla ilgiliydi. Tiyatro gruplarında yardımcı rollerde oynadı; şiirler, hikâyeler, oyunlar yazdı ve bunları sinemacılara pazarlamaya çalıştı.

  E.S. Porter, Griffith’in öyküleriyle ilgilendi. “Kartal Yuvasından Kaçış” adlı filmde ona başrol verdi. Bir süre yazar ve oyuncu olarak çalıştı. 1908’de ilk filmi “Adventures of Dolly” çekti. Bu film başarı kazanınca Biograph stüdyosunun vazgeçilmez yönetmeni oldu. Birkaç yıl içinde 450 tane kısa film çekti.

  Bu kısa filmler Griffith’in tecrübesini artırdı. Hiçbir yönetmenin cesaret edemeyeceği yakın çekim, dramatik aydınlatma, değişik çekim açıları ve montaj denemelerini sinemaya ilk kazandıran kişi oldu. griffith, sahnede vurgulamak istediği detayları seçer ve kamerayı bu detaylara yaklaştırarak onlara konsantre olur. gerçek materyalin tamamından sadece iki karakteristik detayı seçip göstermek suretiyle izleyici üzerinde güçlü bir etki bırakır. örneğin intolerance’ta masum olan kocasına ölüm cezası verilmesini duyan kadının önce gözyaşları içinde titreyerek tebessüm eden yüzünü sonra deriyi histerik biçimde sıkan parmaklarını gösterir. bir an bile kadın figürünün tamamı görülmez; bu, filmdeki en güçlü anlardan biridir. çünkü griffith burada, pudovkin’in de dediği gibi “önemli detayların arasında var olan geçiş bölgelerini eleyerek dramatik noktaları muhafaza etmiştir.”1915’te sinemanın sanat haline gelmesinde önemli bir katkısı olan “Birth of a Nation”ı (Bir Ulusun Doğuşu) çekti. Bu film 3 saat uzunluğundaydı ve iç savaşı anlatıyordu. Film büyük bir ticari başarı kazandı.

  1916 yılında sessiz sinema klasiklerinin en önemli filmi olan ve sinemacıların ufkunu geliştiren “Intolerance” (Hoşgörüsüzlük) filmini çekti. 2 milyon dolara mal olan bu film tam anlamıyla bir başyapıt oldu. Ancak alışılmışın dışındaki sinema tekniği ve birbirinin içinde gelişen dört farklı olayın işlenmesi o günün seyircisi için fazla karmaşıktı. Bu yüzden film ticari başarı sağlayamadı.

  Bu başarısızlıktan sonra Griffth, Avrupa’ya gitti ve yarı belgesel filmler çekti. 1931’de ilk sesli film denemesi olan “The Stuggle”den sonra sinemadan çekildi. 1935 yılında sinema sanatına yaptığı katkılardan dolayı “Şeref Oscarı” ile ödüllendirildi. 1948 yılında 73 yaşında öldü.

  Kaynak :Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modülden alıntı yapılmıştır

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz