Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Oturum Aç Hesap Oluştur

Cemil Filmer - Hatıralar pdf e-kitap indir

12   emres   E-Kitaplar   15286   0
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Oyla
Administrator
Kullanıcı Sayısı: 1
Konular: 20
Rep Puanı: 0
[Resim: Cemil-Filmer-Hat-ralar.jpg]
Yaşlanan her insanın içinde bir hatırat yazma hevesi vardır. Bu bir yerde kendi başından geçen olayların kendisi için çok önemli olması kadar, ömrün son demlerinde gösterilecek bir varlık belirtisidir.
Ben, geçip giden şunca yıllık hayatıma dönüp baktığımda «yazmaya değer olan ne var» diye kendi kendime sormuşumdur.
Türk sinema dünyasının yaşayan en eski temsilcilerinden biriyim. Belki de tek kaldım. Ömrümün altmış beş yılı sinema ile iç içe geçti. İlk konulu Türk filmini çekenlerden biriyim.
Hayatımın sadece sinema ile ilgili yönleri dahi bana bu hatıratın yazılmasını gerekli kılacak zenginlikte göründü.
Ayrıca bir asker ailesinin, asker evladı olarak yaşadığım tarihî olaylar vardı. Bunlar da Türk tarihine ışık tutabilirdi, özellikle meşhur Sultanahmet Mitingi?nde Halide Edib Adıvar?ın nutkunu filme çekmiş olmam, tarihle - sinemayı birleştiriyordu. Mustafa Kemal Atatürk ile defalarca görüşmüş olmam, ona özel olarak çektiğim filimleri göstermem hatıratımın tarihi cephesine kıymet kazandırmaktadır. Bunun gibi Enver Paşa, Sultan Reşad ve daha birçok tarihî şahsiyet ile münasebetlerim olmuştur.
Uzun bir ömür sürdüm. Her zaman benimsediğim ilkelere sadık kaldım, düzenli yaşadım, çok çalıştım. Düstur edindiğim prensipler sayesinde çok kötü durumlardan fevkalade başarılara ulaştım. Hayatımın seyri içinde bu başarıların nelere mal olduğunu hatıratımı okuyanlar göreceklerdir.
Buradan da yeni nesillere bir ibret çıkarılabileceğini düşünüyorum. Hatıratımın vücut bulmasında desteğini gördüğüm büyük rejisör, iyi insan Metin Erksan?a ve yazım sırasında bana yardımcı olan hikayeci Mustafa Kutlu?ya teşekkür ederim.

Cemil Filmer

Sayfa Sayısı : 222

Baskı Yılı : 1984

[Resim: 1480717154-indir.png]

Foruma Git:

1 Ziyaretçi