Hollywood’da McCarthy Dönemi

  0
  198
  arama reklamı

  McCarthy kimdir ?

  1950’li yıllarda Amerika’da yaşanan cadı avının sorumlusu olan politikacıdır.

  Kendi kirli siyaseti için, FBI’ın ve medyanın da yardımıyla, masum insanları karalamış, ülkesinin aydınlarını komünistlikle itham etmiş, pek çok kişinin hayatını karartmış, bir çok profesörün, sanatçının kariyerini mahvetmiş ve hatta intiharlara neden olmuştur.

  Joseph McCarthy.

   

  Savaş yıllarında ABD’li sinemacılar savaşın değişik cephelerini tanıtan filmler yaptılar. Savaştan sonra ise stüdyo sistemi gerilemeye başladı. Bunun başlıca nedenlerinden biri antitröst yasalarının stüdyoların dayandığı yapım ve dağıtım tekellerini zayıflatmasıydı. Bazı stüdyolar finansman güçlükleri yüzünden gösterişli müzikaller ve tarihsel filmler yerine küçük bütçeli filmlere yöneldiler. Böylece toplumsal bilinç sineması olarak adlandırılan ve savaş sonrasının düş kırıklıklarına, ırkçılığa, alkolizme, gerçek polisiye olaylara değinen filmler çekildi.

  1947’de Amerika’ya Karşı Etkinlikleri Soruşturma Komitesi’nin “komünist etkiler”i araştırmaya başlamasıyla birlikte karalama ve temizlik kampanyaları Hollywood’u da içine aldı. Uzlaşmayı reddeden sinemacılar çalışma olanağından yoksun kalırken, yenilikçi düşüncelerden ve tartışmalı konulardan uzak kalmaya özen gösteren tutucu filmler çekildi.

  Savaşın sonunda ABD sineması, tutucu hükümetin filmlere uyguladığı yoğun sansürle birlikte “Hollywood 10”ları olarak anılan sekiz senaryo yazarı ve iki yönetmenin kara listeye alınmasıyla karşı karşıya kaldı. Bir ihbar salgını başlamıştı. Pek çok sanatçı ABD’ye karşı yıkıcı etkinliklerde bulunmak ve komünist olmakla suçlandı. Suçlananlar arasında bulunan Charlie Chaplin, büyük bir beğeni kazanan “Sahne Işıkları”nı yaptığı yıl ülkeyi terketti.

  Televizyonun hızla gelişmesi ve McCarthy’nin başını çektiği “Cadı Avı” nın Hollywood dünyasını kasıp kavurduğu bir dönemdi. Yapımcılar izleyiciyi yeniden sinema salonlarına çekebilmek için teknolojik yeniliklerden yararlanmaya çalıştılar.

  1955’ten sonra TV ile sinema birlikte yeni bir yaşama biçimi geliştirecekti. Bir yandan sürdürülen komünist avı, E.Dmytryk ve Dalton Trumbo gibi yetenekli yönetmen ve senaristlerin hapse atılıp uzun sürelerle işsiz kalmalarına yol açtığı gibi Joseph Losey ve Carl Foreman gibi önde gelen sanatçıları da İngiltere’ye göçe zorladı.

  Hükümet soruşturmalarına karşın Bogart ve Zero Mostel gibi oyuncuların aktif protestosu da Chaplin, Katherine Hepburn ve John Huston gibi star oyuncu ve yönetmenlerin muhalefeti de Hollywood’u uzun yıllar silemeyeceği bir lekeden kurtaramıyordu

  McCarthy komisyonlarına büyük ölçüde yardımcı olmasıyla ün yapmakla birlikte büyük bir yönetmen olduğunu da ilk yıllarda ortaya koyan Elia Kazan’la Marlon Brando’nun yaptıkları işbirliğinin ürünleri olan “İhtiras Tranvayı”, “Viva Zapata” , “Rıhtımlar Üstünde” başarıya ulaşan filmlerdir. Biraz abartılı bir değerlendirmeyle 7 oscar birden verilen bu sonuncu film, 1950’li ve 1960’ lı yılların gençlik hareketinin ilk önemli habercisidir.

  Sonuç olarak, Hollywood’da 1945–1955 yılları arasındaki on yıllık dönemin fırtınalı ve zor yıllardan meydana geldiği bir anlamda da abartılmış ve eski filmlerin çok ağır bastığı bir dönem olduğu söylenebilir.

  Kaynak :Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modülden alıntı yapılmıştır

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz