Pulp Fiction :Ucuz Roman inceleme

  0
  328
  ucuz roman-pulp fiction
  arama reklamı

  Tüm zamanların en yaratıcı yönetmenlerinden biri olan Quentin Tarantino’nun 1994 yılında yaptığı alışılmışın dışında bir film.7dalda oscara aday gösterilmiş ve en iyi orijinal senaryo ödülünü almıştır. O dönemde en Cannes film festivalinde en iyi film ödülünü de almıştır. Ayrıca altın palmiye ödülünde sahiptir. Filmin ilerleyiş biçimi yavaş olsa da yönetmen izleyicilerin dikkatini çekmek için film içinde 3 ayrı hikaye ve kahramanları bir nokta da buluşturma kurgusunu uygulamıştır. Baş rollerinde John Travolta,Samuel Jakcson, Uma Thurman, Bruce Willis gibi rollerini hakkıyla yapan oyuncular yer almaktadır.

  Samuel Jackson

  Film ilginç bir şekilde son sahne de birden en başa dönüyor ve ilginç bir son sahnesiyle sonlanıyor. Komedi öğelerini başarıyla işlemiş olan Tarantino, yine kendine has bir tarzla ortaya muhteşem bir iş çıkarmış 1994 yılında çekilip vizyona giren film 8.5 milyon bütçeye sahiptir. 5 milyonu oyunculara ve 3.5 milyonu çekime gitmiştir. Ne yazık ki birçok kişi bu filmi çok duyduğundan fazla şey bekliyor ve bu filmi aksiyon filmi sanıp sıkıcı, durağan bulanlar oluyor. Tarantino alışılmış klasik anlatım kalıplarını yıkıyor. Baştaki hikâyeyi ortada, ortadakini sonda sondakini ise başta anlatıyor. İzleyicinin kafasını öyle bir karıştırıyor ki. Seyirciyi filme daha bir sıkı bağlıyor. Suç dünyasına içerden bakarken onların bambaşka yaşayışını, geyik muhabbetlerini, kanlı canlı tuhaf karakterleri müthiş bir ustalıkla harmanlıyor

  Uma Thurman

  filmi kısaca özetlersek Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu arada iki işi iyi bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak,patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı redderek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri mutheşem bir raslantı sonucu bir araya getirecektir.

  filmde bazı açıklanmayan doğaüstü konular da mevcut. Ve bunlar için filmin fanları tarafından birçok senaryo yazılmış durumda. Mesela; Herkesin büyük hayranlıkla baktığı o çantanın içinde ne olduğu hala belli değil. Senaryolardan birçoğu çantanın içinde Marcellus’un ruhu olduğu yönünde hem fikir. Çünkü bir mitolojiye göre, şeytan ruhunu satın aldığı kişilerin ruhunu enselerinden çekiyor. Marcellus’un da boynundaki yara bandının buna işaret olduğu düşünülüyor. Çantanın şifresinin ise 666 olması tüm bu senaryoları haklı çıkarma fikrini güçlendiriyor Bunlar tabi seyircinin filme çekilme ve eksik bırakılan yönleri kendilerinin tamamlamalarının onlara bırakılmasıyla da alakalı Tarantino’nun filmleri, diyalogları, parçalanmış kronolojik akışı ve pop kültür takıntılarıyla ünlüdür. Filmler sıklıkla şiddet sahneleri içerir. Mesela; Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman, Kill Bill gibi… Etrafa sıçrayan ve oluk oluk akan kan insanı rahatsız etmekten ziyade filmin içine daha da çeker. Çünkü Tarantino, bu öğelerin günlük hayatta yer almasını eleştirirken bunların üzerinden kara mizah yapmaktadır.2.30 saati geçen bu filmde yönetmen gerek kurgusu olsun gerek çekim açıları olsun mekanlar ve ışıklandırma olsun her alanda imzasını yansıtmaktadır. film imdb’de 8.9 puan alarak sıralamada tüm zamanların en iyi 10 filmi arasına girmiştir. Eğer yanıtlarım seni korkutuyorsa, o zaman korkutucu sorular sormaktan vazgeçmelisin repliğiyle yazımız son verelim. ayrıca yönetmen hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


  Film hakkında bilmediğiniz şeyler
  Filmde oldukça Hollanda muhabbeti geçiyor. özellikle de çogu karakter Amsterdam hakkında konuşuyor. Bunun sebebi tarantino’nun senaryoyu amsterdam’da bir otel odasında ve kahve dükkanında yazmış olması.
  Filmde 265 kere fuck lafı geçiyor.
  Bruce wills film setinde sadece 18 gün çalışmış
  Tarantino’nun ayak fetişi bu filmde de görülüyor bir çok sahnesinde muhabbeti geçiyor.
  vincent’in kullandığı 1964 model chevelle malibu aslında tarantino’nun arabasıymış. hatta çekimler sırasında çalınmış.
  mia’nin TV show pilotunda ki karakterlerin hepsi kill bill’de karşımıza çıkıyor.

  Leave your vote

  7 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz