Steven Spielberg kimdir hayatı ve filmleri

  0
  154
  arama reklamı

     HAYATI

  18 Aralık 1946 yılında Cincinnati’de doğan Steven Allan Spielberg, tüm zamanların en fazla hasılat yapan filmlerinin büyük bir kısmına yönetmenlik yapmıştır. UCLA’ya kabul edilmemesinden sonra California State University’de okurken diğer bir taraftan da Universal Studios’ta kurgu bölümünde para almadan stajyerlik yapmaya başladı ve bu sayede de film kariyerine start verdi.

  Buradayken 1968 yılında kısa filmi Amblin’i çekti.

   

  Premiere dergisince film endüstrisindeki en güçlü ve en etkili figürdür. Ayrıca Life dergisi yönetmeni, kendi jenerasyonundaki en etkili kişi olarak liste başı yapmıştır. 70’lerden 90’lara üç önemli döneme damgasını vuran ve uluslararası arenada hit olup en çok gişe başarısı kazanmış Jaws, et ve jurassic-park filmlerini yönetmiş, sinema endüstrisinin köşe başlarından birini tutan Dream Works Pictures’ı kurmuştur. Filmlerinde birbirinden farklı temalar kullanmış, macera ve bilim kurgunun en başarılı örneklerine imza atmış, son yıllarda dramatik öğeler üzerine yoğunlaşmış, aile, savaş, ilişkiler ve terörizm konularında filmler çekmiştir. Filmlerinde II. Dünya Savaşı önemli yer tutmaktadır. Spielberg filmleri sayısız kez oskarla ödüllendirilmiştir. Orijinal film müzikleri için John Williams’ı seçen yönetmen, en çok Tom Hanks, Harrison Ford ve Richard Dreyfuss gibi oyuncularla çalışmıştır.

  Spielberg’in Universal Studios’taki ilk işi Joan Crawford’un başrolde oynadığı TV dizisi Night Gallery’ydi. 1977’de hayata gözlerini yumana kadar Spielberg’le yakın dost olan Crawford, kendisiyle röportaj yapmak için Night Gallery’nin setine gelen Detroit Free Press’ten Shirley Eder’e Spielberg için şunları söyledi: “Git onunla röportaj yap, çünkü o tüm zamanların en büyük yönetmeni olacak!

  Universal Studios, Spielberg’ün işlerinden çok memnun kalınca yönetmenle 3 TV filmi için yeni bir anlaşma daha imzaladı. Bunların ilki Richard Matheson’un romanından uyarlanan 1971 tarihli Duel’di. Ardından 1972’de Something Evil ve 1973’te Savage geldi.

  Spielberg, yola 1974 tarihli The Sugarland Express’le devam ettikten sonra, ona kariyerinin ilk yıllarında büyük bir başarı getirecek olan Jaws filmi için 1975’te kamera arkasına geçti. Kurgu, film müziği ve ses dallarında 3 oskarı kucaklayan filmin gişe hasılatı 100 milyon dolar oldu. Box-office rekoru kıran film için basın “Jawsmania” tanımlamasını yaptı. En iyi film adayı olarak da gösterilen Jaws’tan sonra Spielberg, ünlü aktör ve sonraları alter-egosu olduğunu belirteceği Richard Dreyfuss’la ortak oldu.

  Jaws 2’yi çekmesi yönünde yapılan teklifleri reddeden Spielberg, 1977’de çocukluğundan beri çekmeyi düşündüğü UFO’larla ilgili olan Close Encounters of the Third Kind için kamera arkasındaydı. Film en iyi sinematografi dalında
  Vilmos Zsigmond’a oskar kazandırdı.

  1979’da Pearl Harbor’la ilgili ironik değerlendirmeler yaptığı, Dan AykroydJohn Belushi ve John Candy’nin başrollerini paylaştıkları “1941” filmini çekti.

  1941, gişede istediği başarıyı yakalayamayınca Spielberg, George Lucas ve ekibiyle bir macera filmi için kolları sıvadı: Raiders of the Lost Ark. Film en iyi sanat yönetimi dalında oskar aldı, Spielberg’e ikinci en iyi film oskar adaylığı getirdi ve 1981 yılının en çok gişe hasılatı kazanan yapımı oldu. Ayrıca Spielberg’in daha sonraki projelerinde de birlikte çalışacağı Harrison Ford’la tanışması için harika bir fırsattı.

  1982’de Spielberg ikinci bilimkurgu filmi için kamera arakasındaydı: E.T. the Extra-Terrestrial. ET yönetmenin 1993’te çekeceği jurassic-park’a kadar en çok gişe hasılatı yapan ve Spilberg’in en kişisel filmi oldu. 4 dalda oskar kazandı. Ayrıca prodüksiyonunda storyboard kullanılmayan ve global pazarlama&reklamcılık stratejileriyle hazırlanan ilk Spielberg filmiydi. Spielberg filmi, anne babası ayrıldığında ne hissettiği hakkında çektiği çok kişisel bir film olarak tanımladı. 27 Haziran 1982’de dönemin Amerika başkanı Ronald Reagan ve eşi Nancy Reagan Spielberg’i davet ederek filmin Beyaz Saray’da gösterimini gerçekleştirdiler.

  Spielberg ayrıca o dönemde vizyona ET’den bir hafta önce giren Poltergeist filminin prodüksiyonunda ve senaryo grubunda yer aldı.

  1984’de Spielberg, star-wars filmlerini çeken George Lucas’ın hikayesini yazdığı ve başrolde Harrison Ford’u oynatacağı yeni filmi Indiana Jones and the Temple of Doom’u çekti. Film en iyi efekt dalında oskar ödülünün sahibi oldu.

  1985 yılında aktris Amy Irving’le evlendi ve çiftin 13 Haziran 1985’te erkek çocukları Max Samuel Spielberg dünyaya geldi.

  1989’da Irving’ten boşandı ve aktrise 100 milyon dolar tazminat ödedi.

  Empire of the Sun ve The Color Purple filmlerinden sonra serinin ikincisi Indiana Jones and the Last Crusade için 1989’da kamera arkasındaydı. Bu kez kadroda ünlü oyuncu Sean Connery de vardı.

  1989 yılı Spielberg’ün 2 film çektiği ilk yıl oldu. Zira aynı yıl Always’i de izleyiciyle buluşturan Spielberg, gişede istediği sonucu alamadı. Ancak Always, Audrey Hepburn’ün oynadığı son film olarak sinema tarihindeki yerini aldı.

  Always’in yarattığı hayal kırıklığından sonra Peter Pan’ın hikayesi The Hook’u beyaz perdeye uyarlayan Spielberg, gişede beklediği başarıyı elde edemedi.

  1993’te, yeniden bir macera filmi çekmek için kolları sıvayan yönetmen bu kez Michael Crichton’ın romanından beyaz perdeye uyarlayacağı Jurassic Park için iş başındaydı. Film en iyi ses, görüntü efektleri ve en iyi ses dallarında olmak üzere toplam üç oskarın sahibi oldu ve E.T.’den sonra tüm zamanların en çok ticari başarı kazanan filmiydi. Ayrıca, filmin prodüksiyonu sinema endüstrisinde ilk kez kullanılan DTS(Digital Theatre System)ile yapılmıştı.

  Indiana Jones and the Temple of Doom’un çekimleri sırasında tanıştığı Kate Capshaw’la 12 Ekim 1991’de evlendi.
  Spielberg- Capshaw çiftinin 1990 yılının haziran ayında Sasha Spielberg10 Mart 1992’de Sawyer Spielberg1 Aralık 1996’da Destry Allyn Spielberg isminde 3 çocukları oldu. Capshaw’un önceki evliliğinden olan 1976 doğumlu kızı Jessica Capshaw, yönetmenin Irving’ten olan oğlu Max Samuel Spielberg, evlat edindikleri 1988 doğumlu Theo ve 28 Şubat 1996 doğumlu Mikaela George’la birlikte Spielberg’in 7 çocuğu var.

  Spielberg ayrıca 1993’te Oskar Schindler’in gerçek özyaşam öyküsünü beyaz perdeye taşıdığı ve ona en iyi yönetmen, en iyi film de olmak üzere toplam 7 dalda oskar kazandıracak Schindler’s List’i çekti. 1100 kişiyi kendi hayatını kaybetmeyi göze alarak Nazi kampından kurtaran Oskar Schindler’in hayatı, birçok eleştirmen tarafından yönetmenin en önemli ve olgun filmi olarak tanımlansa da, Spielberg filmin en önemli filmi olduğunu kabul etmekte, ancak ET’yi en büyük filmi olarak birinci sıraya koymaktadır. American Film Institute tüm zamanların en iyi 10 filmi listesinde Schindler’s List’e yer vermiştir.

  Jurassic Park ve Schindler’s List’in başarılarıyla geçen 1993, Spielberg’ün film şirketi Dreamworks’ün de kuruluş tarihiydi. Zira Spielberg 1997’de kendini Jurassic Park, The Lost World’ü çekerken yönetmen koltuğunda buluncaya kadar DreamWorks için çalıştı.

  Aynı yıl yeniden bir tarihi drama için kolları sıvayan yönetmen Amistad’ı çekti. Spielberg, 1998’de ona ikinci kez en iyi yönetmen oskarı kazandıracak 2. dünya savaşındaki kişisel bir hikâyeyi anlattığı Saving Private Ryan için yönetmen koltuğundaydı.

  7 Şubat 2000 tarihinde Spielberg’ün doktoru yönetmenin rutin muayenesinde böbreğinde kansere neden olabilecek hücre değişiklikleri kaydetti. Los Angeles’teki Cedars Sinai Medical Center’da tedavi gören Spielberg, kısa sürede iyileşti.

  2001 yılında yakın arkadaşı Stanley Kubrick’in yıllardır çekmeyi planladığı final projesi A.I. Artificial Intelligence’i çekti. Efsane yönetmen Billy Wilder, filmin çok önemli olduğunu ancak hakkının teslim edilmediğini belirtti.

  Philip K. Dick’in romanından beyaz perdeye aktarılan ve Roger Ebert’in 2002’nin en iyi filmi olarak nitelendirdiği Minority Report, gişede 300 milyon dolar hasılat yaptı.

  Aynı yıl Salt Lake City’de yapılan Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde, geleneksel olimpiyat bayrağını taşıma görevi Spielberg’e verildi. Yönetmen ayrıca 1965’te kaydolduğu ve sinema kariyeri yüzünden bıraktığı California State University’deki eğitimini de 2002’de tamamladı. Mezuniyetinin senelerce uzamasını montaj süreci 33 yıl boyunca süren bir filme benzeten yönetmen, elektronik sanatlar ve sinema dalında lisansını aldı. Okuldaki profesörlere mesleki deneyim olarak Saving Private Ryan, Schindler’s List ve Jurassic Park filmlerini sundu.

  Spielberg daha sonra Catch Me If You Can(2002), The Terminal (2004War of the Worlds (2005Munich (2005) filmlerinin yönetmenliğini yaptı. Munich 5, War of the Worlds 3, Catch Me If You Can 2 dalda oskara aday oldu.
  Spielberg, vizyona giriş tarihi 2008 olarak açıklanan, Fourth Installment of the Indiana Jones Adventures ve 2009’da izleyiciyle buluşacak Amerika’nın 16. Başkanı Abraham Lincoln’ün hayatını anlattığı Lincoln ve Interstellar isimli yeni filmleriyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

  Spielberg filmlerinde farklı temalar kullanmaktadır. Sıradan insanların kendilerini sıra dışı durumların içinde bulduğu konsept ağırlık kazanmaktadır. Duel, Jaws, Close Encounters of the Third Kind, E.T. the Extra-Terrestrial, Empire of the Sun, Hook, Jurassic Park, Saving Private Ryan, Catch Me if You Can, War of the Worlds ve Munich bu temaya örnektir. Bilimkurguya olan düşkünlüğünün babasından geldiğini açıklayan yönetmen, filmlerinde aile bağları üzerinde de sıklıkla durmuş, naif, merak ve inanç duygusu gelişmiş bir duruş geliştirmiştir. Özellikle çocuk ve ebeveyn ilişkileri ekseninde gelişen konular üzerine gitmiştir. Anne babası ayrı çocuklar, ilgisiz babalar, aile sorunları yanında II. dünya savaşı başta olmak üzere, savaş, terörizm, ırkçılık gibi global konularla da yakından ilgilenmiştir.

  Spielberg demokratik partiyi destekliyor ve Bill Clinton’ın yakın arkadaşı. Amerika’nın milenyum kutlamaları için Clinton’la çalıştı. Proje kapsamında çektiği ve John Williams’ın müziklerini yazdığı 18 dakikalık The American Journey filmi, 31 Aralık 1999 tarihinde Amerika’nın milenyum galasında gösterildi. Spielberg demokratları desteklemesine rağmen California valisi olarak yeniden seçilmesini istediği Cumhuriyetçi arkadaşı Arnold Schwarzenegger’Jeffrey Katzenberg ve Haim Saban’la birlikte destek vermişti.

  Sinemanın ‘dâhi çocuğu’ diye anılan Steven Spielberg, ‘Shindler’in Listesi’nden bu yana, kendisi açısından özel önem taşıyan konuları filme çekmek için yönetmen koltuğuna oturacağını açıkladı.

  Yönetmenin projelerinden biri de Filistinli ve İsrailli çocuklara 250 video kamerayla oynatıcı dağıtmak. Onların her gün ne yiyip içtikleri, nelerle ilgilenip hangi oyunları oynadıkları gibi günlük yaşamlarıyla ilgili detayları kameraya çekmelerini ve sonra birbirlerine vermelerini istiyor. Spielberg, bu yolla İsrailli ve Filistinli çocukların aralarındaki farkın ne kadar az olduğunu göreceklerine inanıyor.

  Steven Spielberg’in yönetmenliğini yapmış olduğu filmler

  The Post (2017)
  The BFG (2016)
  Casuslar Köprüsü (2015)
  Lincoln (2012)
  Savaş Atı (2011)
  Tenten’in Maceraları (2011)
  İndiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı (2008)
  Münih (2005)
  Dünyalar savaşı (2005)
  Terminal (2004)
  Sıkıysa yakala (2002)
  Azınlık raporu (2002)
  Yapay zeka (2001)
  Er Ryan’i Kurtarmak (1998)
  Amistad (1997)
  Kayıp dünya: Jurassic Park (1997)
  Schindler’in Listesi (1993)
  Jurassic Park (1993)
  Hook (1991)
  Daima (1989)
  İndiana Jones Son Macera (1989)
  Güneş İmparatorluğu (1987)
  Mor Yıllar (1985)
  Kamçılı adam (1984)
  Twilight Zone: The Movie (1983)
  E.T. (1982)
  Kutsal Hazine Avcıları (1981)
  1941: Çılgın Dünya (1979)
  Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (1977)
  Jaws (1975)
  The Sugarland Express (1974)
  Firelight (1964)

  ÖDÜLLERİ

  1998: OSCAR: En İyi Yönetmen, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1993: OSCAR: En İyi Film, Schindler’in Listesi

  1993: OSCAR: En İyi Yönetmen, Schindler’in Listesi

  1999: NAACP Vanguard Ödülü

  1999: Daytime Emmy: Outstanding Special Class/Animated Program, Steven Spielberg Presents Pinky and the Brain;

  1999: U.S. Navy: Distinguished Public Service Ödülü, Saving Private Ryan

  1999: Daytime Emmy: Outstanding Special Class/Animated Program, Steven Spielberg Presents Pinky and the Brain;

  1998: Nastri d’Argento: En İyi Yabancı Yönetmen, Saving Private Ryan

  1998: Directors Guild of America: Outstanding Directorial Achievement in a Feature Film, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Producers Guild of America: Darryl F. Zanuck Ödülü: Theatrical Motion Film, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Chicago Film Eleştirmenleri: En İyi Film, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Golden Globe: En İyi Yönetmen, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Golden Globe: En İyi Film (drama), Er Ryan’ı Kurtarmak;

  1998: Dallas-Fort Worth Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Yönetmen, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Dallas-Fort Worth Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Film, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Producers Guild of America: Milestone Ödülü

  1998: Online Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Yönetmen, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Online Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Film, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Broadcast Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Yönetmen, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: New York Film Eleştirmenleri Circle: En İyi Film, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Yönetmen, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1998: Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Film, Er Ryan’ı Kurtarmak

  1997: Producers Guild of America: Kodak Vision Ödülü: Theatrical, Amistad

  1997:  Gündüz Emmy: Seçkin Çocuk Animasyon Programı, Steven Spielberg Animaniacs Sunar

  1997:  Gündüz Emmy: Seçkin Özel Sınıf / Animasyon Programı, Steven Spielberg Freakazoid’i Sundu!

  1996:  Emmy: Seçkin Animasyon Programı, Steven Spielberg Pinky ve Beyin Noeline Özel

  1996:  Gündüz Emmy: Seçkin Animasyonlu Çocuk Programı, Animaniac;

  1995:  Onursal Sezar

  1995:  Sanatçı Hakları Vakfı: John Huston Ödülü

  1995: American Film Institute: Yaşamboyu Başarı Ödülü; youngest recipient

  1994: American Derneği of Cinematographers: Board of Governors Ödülü

  1993: BAFTA: En İyi Yönetmen, Schindler’in Listesi

  1993: BAFTA: En İyi Film, Schindler’in Listesi

  1993: Golden Globe: En İyi Yönetmen, Schindler’in Listesi

  1993: Directors Guild of America: En İyi Motion Film Yönetmeni, Schindler’in Listesi

  1993: Golden Globe: En İyi Film (Drama), Schindler’in Listesi

  1993: National Film Eleştirmenleri Derneği : En İyi Film, Schindler’in Listesi

  1993: National Film Eleştirmenleri Derneği : En İyi Yönetmen, Schindler’in Listesi

  1993: New York Film Eleştirmenleri Circle: En İyi Film, Schindler’in Listesi

  1993: Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Film, Schindler’in Listesi

  1993: National Board of Review: En İyi Film, Schindler’in Listesi

  1993:  Peabody Ödülü, Steven Spielberg Animaniacs Sunar

  1993: Venice Film Festival: Golden Lion Career Achievement Ödülü

  1993:  Gündüz Emmy: Olağanüstü Hareketli Program, Steven Spielberg Küçük Çizgi Maceraları Sunuyor

  1991:  Gündüz Emmy: Olağanüstü Hareketli Program, Steven Spielberg Küçük Çizgi Maceraları Sunuyor

  1988: National Board of Review: En İyi Yönetmen, Güneş İmparatorluğu

  1987:  AMPAS: Kariyer Başarı için Irving G. Thalberg Anma Ödülü

  1987: Eastman Kodak: Second Century Ödülü

  1985:  Amerika’nın Yönetmenleri Guild: Theatrical Direction, The Color Purple

  1982: Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Yönetmen, E.T.

  1982: Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği: En İyi Film, E.T.

  1982: National Derneği of Film Eleştirmenleri: En İyi Yönetmen, E.T.

  ayrıca casuslar köprüsü filminin eleştiri ve analizini okumak için buraya tıklayınız.

  kaynak

  biyogrofi

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz