Yenilmezler: Endgame, evreni restore etmeye çalışırken zaman yolculuğu ve kuantum mekaniğinden yararlanıyor

  0
  121
  arama reklamı

  Zamanda yolculuk

  Filmin ana önceliği, evrenin yarısının ölümlerini tersine çevirebilen tek şeyin, ilk başta bu ölümlere neden olan şeyler olmasıdır: güçlü Sonsuzluk Taşları . Sorun şu ki, Thanos bugün bunları yok etti, bu yüzden taşlar sadece geçmişte kaldı. Onları almak, kalan Avengers tarafından zaman içinde tekrar tekrar toparlanacak bir yolculuk gerektirecektir. zamanda yolculuk gerçekten mümkün? Albert Einstein’ın Özel Relativite Teorisi’ni 100 yıldan daha uzun bir süre önce ortaya koyduğundan beri , zaman içinde ilerlemenin nispeten kolay olduğunu biliyoruz . Yapmanız gereken tek şey ışık hızına yakın hareket etmek ve yaşamınız boyunca teorik olarak milyonlarca, hatta milyarlarca yıl geleceğe yolculuk edebilirsiniz. Ama tekrar dönebilir misin? Bu başarı çok daha zor gibi görünüyor. İşte birkaç zorluk ve olası çözümler.

  Büyükbaba paradoks

  Zamanda geriye gitmek, iyi bilinen dede paradoksları gibi, gerçekte görünüşte mantıksal tutarsızlıklara neden olabilir .

  Yaşlılarına saygısızlık etmek senin için iyi değil. iimages / 123rf.com / Michael Milford.

  Zamanında geri dönüp büyüklüğünüzü gençken öldürdüyseniz, o zaman asla doğamazdınız, ama doğmamışsanız, o zaman nasıl döndünüz ve onu öldürdünüz?

  Bilim insanlarının bu zaman döngüleri hakkında birkaç teorisi vardır (fizikçiler onlara kapalı zamana göre eğriler diyorlar ). Bazı teoriler, bu tür ilmeklerin sadece fiziksel olarak imkansız olduğunu ve dolayısıyla zamanda geriye yolculuk yapamayacağını belirtiyor.

  Ancak biliyoruz ki, Einstein sayesinde, kara deliklerin dönmesinin hem mekanı hem de zamanı bükebileceğini biliyoruz, bu yüzden kara deliğin bir tarafı, çekilen ilk fotoğrafta diğerinden daha parlaktır .

  Oyunsonunda Zamanda Yolculuk

  Filmde, karakterler önce kendi geçmişinizi ve geleceğinizi değiştirmenin mümkün olduğu Geleceğe Dönüş ve Terminator serisi gibi diğer birçok zaman yolculuğu filmiyle alay eder .

  Bunun yerine, Endgame, zaman içindeki herhangi bir değişikliğin çok sayıda zaman çizgisinden ayrılma veya dallanma olarak adlandırılan yepyeni bir evrenin yaratılmasına neden olduğu alternatif gerçeklik fikrine devam eder. Fizikte bu düşünceye Pek Çok Dünya Teorisi denir .

  Geçmişteki değişiklikler, bir zaman yolculuğu teorisinde birden fazla gelecek zaman çizgisine neden olur. lilu330 / 123rf.com / Michael Milford.

  Bu sorunu önlemek için, Yenilmezler, taşları geçmiş zaman çizelgelerinden ödünç almayı, günümüzde bunları kullanmayı planlıyor, ancak bunları bittikten sonra aynı ana geri döndürmeyi planlıyor. Ama işe yarayacak mı?

  Kuantum mekaniğini girin

  Filmde kuantum mekaniğinden çok bahsedilir ve gerçekte , büyükbaba paradoksunu potansiyel olarak çözen bazıları da dahil olmak üzere kuantum zaman yolculuğu hakkında pek çok yeni teori ortaya çıkmaktadır .

  Kuantum mekaniğinde, atomik parçacıklar belirsiz olasılık dalgalarıgibidir . Örneğin, bir partikülün tam olarak nerede olduğunu ve hangi yönde hareket ettiğini asla bilemezsiniz. Sadece belli bir yerde olma ihtimalinin belli olduğunu biliyorsun.

  Filmde adı geçen David Deutsch adlı bir İngiliz fizikçi, bu fikri Birçok Dünya teorisi ile birleştirdi ve olasılıkla her şeyi açıklarsanız büyükbaba paradoksunun ortadan kalkabileceğini gösterdi .

  Parçacıklar gibi, zaman içinde geri dönen kişinin, dedesini öldürme ve nedensellik döngüsünü kırabilecek belirli bir olasılığı vardır. Bu başarıyla simüle edilmiştir .

  Bu garip görünebilir ve filmde kullanılan jargonun bir kısmı üste biraz görünebilirken, gerçek kuantum biliminin, film yapımcılarının hayal edebileceğinden bile daha garip olduğundan emin olabilirsiniz. Bilim adamlarının bile kuantum teorisinin anlamlarını anlamak için mücadele ettiği açık.

  Etki terminolojisi

  Zaman yolculuğu teorisi sahneleri (birkaç tane var), bazıları doğru olmayan oyun sahasında, bazıları yerinde olmayan teknik jargon ile doldurulur.

  Filmde zaman yolculuğu ile ilgili duyduğumuz terimlerden birkaçı:

  Özdeğerler : Zaman yolculuğuna yaklaşımlarını tartışırken, Tony Stark ve Bruce Banner karakterleri özdeğerlerden bahseder . Bu, büyük olasılıkla özdeğerlerin doğrusal cebirdeki oldukça düşük seviyeli (temel) bir kavram olması nedeniyle, film matematiğinin etki için konuştuğu bir örnek.

  Karar: Matematik mırıltıları olgusu

  Planck ölçeği : Planck ölçeği tamamen çok küçük şeylerle ilgilidir. Planck uzunluğu, zaman ve kütle, fizikte kullanılan temel birimlerdir. Bir Planck uzunluğu 1,616 × 10 −35 m’dir. Bu çok küçük.

  Işığın Planck zamanının bir biriminde kat ettiği mesafe – bu da çok az bir zamandır. Film, kuantum mekaniğine dayalı zaman yolculuğu ile ilgili olduğu için, Planck terazileriyle sohbet etmek konu dışı değil.

  Karar: Planck’ın bir noktası var.

  Ters Möbius şeridi

  Mobius şeridi. Wikimedia / David Benbennick , CC BY-SA

  Zaman yolculuğu jargonu ayrıca bir Möbius şeridini ters çevirmeyi de tartışıyor . Normal bir Möbius şeridi sadece bir tarafı olan bir yüzeydir. Bir şerit kağıdı alarak, bir kez çevirerek ve ardından birbirine yapışarak kolayca bir tane oluşturabilirsiniz.

  Bir Möbius şeridi bir dizi ilginç matematiksel özelliğe sahip olsa da, zaman yolculuğuyla ilgili teknik alaka düzeyi, dedenin paradoksunu açıklamak için bazı üst düzey girişimlerin ötesinde zalimdir.

  Karar: Teoriyi büküm biraz.

  Karar

  Bilimsel bir perspektiften, zaman yolculuğunda böylesine ağır bir kurgusal temeli olan yeni bir filme ilgi duyuyor ve film, hem dalışın içinde hem de çeşitli zaman yolculuğu senaryolarının anlamlarını yansıtan birçok yumruk çekmiyor.


   


  Matematiksel terminolojinin bir kısmı etki için açıkça orada olsa da, arsa, zaman yolculuğu hakkındaki mevcut yüksek düzeydeki düşünceye uymak için makul bir çaba gösterir – bir noktaya.

  Zaman yolculuğu, belki de bilim adamları tarafından uygulanmasından en uzak olan büyüleyici bilimsel kavramlardan biridir ve bu nedenle uçabilen, atom altı olan, evrenleri yok eden ve gerçeği değiştiren süper kahramanlarla ilgili bir filmdeki asıl rolü belki de özellikle uygundur.

  Zaman yolculuğu paradokslarını düşünmek beni ağlatıyor… Marvel Studios

  Leave your vote

  0 points
  Upvote Downvote

  Comments

  0 comments

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz